P/c anty-TPO

Typ: Immunodiagnostyka
Badany materiał: krew
Czas oczekiwania na wynik: 1 (wartość orientacyjna w dniach)
Alternatywne nazwy: Ata, Mab, Przeciwciała przeciwko peroksydazie
Terminy stowarzyszone:
Krótki opis: W badaniu oznaczane są przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej, która uczestniczy w biosyntezie hormonów tarczycowych. Wskazania do oznaczenie to najczęściej schorzenia tarczycy o tle autoimmunologicznym (zapalenie tarczycy typu Hashimoto, obrzęk śluzowaty, choroba Basedowa).
Uwagi:


Znaczenie przeciwciał TPO w diagnostyce zapalenia tarczycy

Od ponad 50 lat stale wzrasta zachorowalność na choroby tarczycy w krajach rozwiniętych. Znaczącą ich ilość stanowią schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, do których należy zapalenie tarczycy. W większości wypadków dotyczy ono kobiet w wieku 30-50 lat.

Zapalenie tarczycy występować może w trzech postaciach, z których najczęstszą jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), które charakteryzuje się naciekami limfocytarnymi w tarczycy. Rzadziej występujące postacie to podostre zapalenie tarczycy poprzedzone infekcją wirusową oraz ostre bakteryjne zapalenie tarczycy. Zazwyczaj zapalenie tarczycy przebiega bezobjawowo i wykrywane jest przypadkowo w trakcie badań krwi, wykazujących zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy oraz obecność przeciwciał TPO.

Obecność autoprzeciwciał TPO stwierdza się w ponad 85% przypadków choroby Hashimoto i w 80% przypadków choroby Gravesa-Basedowa, co świadczy o dużej czułości diagnostycznej tego testu.

U części pacjentów tarczyca powiększa się na tyle, że jest przyczyną uczucia pełności lub ucisku gardła. W przebiegu limfocytarnego zapalenia tarczycy może pojawić się niedoczynność tarczycy. Dzieje się tak w ok. 20% przypadków w momencie rozpoznania choroby Hashimoto. W rozpoznaniu choroby Hashimoto ważne jest nie tylko stwierdzenie obecności przeciwciał TPO, ale także ich ilość (miano), ponieważ ich niskie miano występuje także we krwi chorych na wole wieloguzkowe, czy raka tarczycy, a ponadto przeciwciała TPO występują u kilku procent populacji zdrowej oraz są wykrywane w innych chorobach o podłożu autoimmunologicznym takich, jak toczeń rumieniowaty układowy lub myasthenia gravis.

Przeciwciała TPO pozwalają również monitorować skuteczność leczenia.

Designed by Graformix
Laboratorium Medyczne Fryda Bielsko-Biała Jan Fryda 2012